Competition History

Singles competitions

Year Evershed Vase Jason Hyde Memorial Jack Dyche Over 50s Billiards Ken Shipton
1969 J Marcer
1970 J Draycott
1971 C Glover
1972 C Glover
1973 M McMurragh
1974 J Marcer
1975 C Glover
1976 K Jollands
1977 K Jollands
1978 J Draycott
1979 D Craddock
1980 J Dunn
1981 S Shepherd
1982 S Shepher
1983 J Shilton
1984 D Insley
1985 A Davies
1986 F Smith
1987 D Insley
1988 P Wright
1989 S Jones
1990 K Shaw
1991 G Stevens
1992 D Townsend T Egginton
1993 S Ford F Smith
1994 P Wright B Birch
1995 J Shilton A Davies B Birch
1996 F Griffin R Griffin T Bosworth J Rees
1997 N Townsend J Fletcher T Bosworth P Fisher
1998 J Fletcher W Brewin T Bosworth D Low
1999 I Spencer W Brewin T Bosworth G Stevens
2000 M Simpkins A McDonnell J Ellis G Stevens
2001 J Fletcher M Sherratt G Robbins  –
2002 W Brewin W Brewin J Ellis  –
2003 M Sherratt T Hodgkinson  –  –
2004 J Fletcher M Sherratt  –  –
2005 R Gilmore M Sherratt P Smith C Keen
2006 J Fletcher C Keen T Egginton A Davies
2007 M Sherratt M Sherratt P Smith T Egginton
2008 D Noble P Berry M Morris C Keen J Fletcher
2009 J Fletcher D Plunkett A Davies C Keen A Moore
2010 J Fletcher D Noble A Davies C Keen
2011 J Fletcher M Flanagan M Morris C Keen
2012 J Fletcher P Marklew S Ford T Moore A Marriott
2013 J Fletcher P Marklew T Egginton A Davies I Archer
2014 P Marklew A Grainger S Ford S Ford D Blunn
2015 M Milnes M Stirling S Ford T Smith O Jones
2016 A Grainger A Rushton M Vaughan S Ford G Stevens
2017 J Shilton S Ford M Hicks P Maguire G Stevens

Doubles Competitions

Year Arthur Edwards Doubles Geoff, Sheila, Graham Hinsley Doubles
1967 K Sutton/A Will?
1968 C McMurrugh/F?
1969 C McMurrugh/F?
1970 L Stuart/K Sutton
1971 P Butlin/M McMurrugh
1972 J Marcer/R Sherwood
1973 L Lewis/D Low
1974 J Draycott/P Petcher
1975 C Glover/M Wilk?
1976 D Craddock/D Edwards
1977 W Lewis/L Lewis?
1978 J Draycott/P Petcher
1979 F Smith/?
1980 C McMurrugh/?
1981 S Shepherd/R Birch
1982 M Wilkinson/J Smith
1983 D Craddock/R McNulty
1984 T Heath/P Czeryk
1985 T Heath/P Czeryk
1986 N Townsend/P Wright
1987 G Read/D Shipton  J Richardson/B Sherwood
1988 K Shaw/S Jones J Swift/I Spencer
1989 R Eyre/I Archer R Eyre/I Archer
1990 T Bosworth/D Insley  J Fletcher/D Noyes
1991 K Shaw/S Jones N Townsend/R Britton
1992 T Bosworth/D Insley A Davies/C Keen
1993 S Ford/ J Swift A Davies/C Keen
1994 N Townsend/R Griffin N Townsend/R Griffin
1995  – Jeffcoate/Turner
1996 S Carvell/J Fletcher S Carvell/J Fletcher
1997 S Carvell/J Fletcher S Carvell/J Fletcher
1998 H Gray/P Wright  K Elkin/S Burton
1999 M Eaglefield/N Swindale K Davies/C Keen
2000 W Brewin/S Smith J Siddals/M Humphries
2001 N Townsend/A Goldingay R Gilmore/D Lester
2002 N Townsend/A Goldingay K Elkin/S Burton
2003 N Townsend/A Goldingay M Anslow/M Smith
2004 N Townsend/A Goldingay M Press/D Shenton
2005 ? / S Gaunt M Sherratt/D Noble
2006 J Fletcher/M Milnes P Smith/C Jeffcoate
2007 J Fletcher/M Milnes C Keen/A Davies
2008 A Davies/ ? J Fletcher/M Simpkins
2009 W Brewin/ ? D Wain/R Press
2010 M Simpkins/J Fletcher A Goldingay/N Townsend
2011 G Bailey/M Press M Kirk/A Moore
2012 S Ford/A Tomlinson M Milnes/O Jones
2013 M Milnes/M Simpkins A McInulty/D Noble
2014 A McNulty/W Brewin W Brewin/A McInulty
2015 M Milnes/M Simpkins A Grainger/M Hadley
2016 J Fletcher/S Smith J Fletcher/S Smith
2017 W Brewin / A Mcinulty J Docksey/A Rushton

Premier League

Year Champions
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006 Belmont A
2007 Swad Snooker Centre A
2008 Burton Cons A
2009 Burton Cons A
2010 Burton Cons A
2011 Burton Cons A
2012 Burton Cons A
2013 Burton Cons A
2014 Burton Cons A
2015 Burton Cons A
2016 Burton Cons A
2017 Burton Cons A

Division 1

Year Champions
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006 Rolleston A
2007 Woodville WM A
2008 Swad Cons A
2009 Ivanhoe C
2010 South Derbys SC B
2011 Rileys C
2012 Rileys D
2013 SDSC C
2014 SDSC D
2015 Burton Cons B
2016 Chimneys C
2017 Tutbury B

Division 2

Year Champions
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006 Woodville WMC A
2007 Swad Snkr Centre F
2008 Stapenhill C
2009 South Derbys SC F
2010 Burton Cons C
2011 Rileys E
2012 Alrewas D
2013 Willington D
2014 Willington D
2015 Rolleston C
2016 Baulk-Line A
2017 Woodville C

Division 3

Year Champions
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006 Measham WM A
2007 John Carr (SBK) D
2008 Belmont D
2009 Q Club A
2010 Rileys F

Orme Shield

Year Winners
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010 Burton Cons A
2011 Burton Cons A
2012 Burton Cons A
2013 Belmont B
2014 Burton Cons A
2015 Burton Cons A
2016 Belmont A
2017 Burton Cons A

Orme Plate

Year Winners
2016 Ivanhoe A
2017 Spot On A

Presidents Handicap

Year Winners Premier Winners Div 1 Winners Div 2 Winners
2010
2011
2012 Alrewas D Newhall A Rileys D Alrewas D
2013 Rileys B Burton Cons A Rileys B Swad Cons C
2014 Ivanhoe A Ivanhoe A Newhall B Ivanhoe D
2015 Burton Cons A Burton Cons A Swad Cons A Belmont C
2016 Ivanhoe A Ivanhoe A Burton Cons C Spot On C
2017 Burton Cons A Burton Cons A Alrewas B Woodville C